مجله کوبیک

چگونه رنگ نقره و بدلیجاتی که سیاه شده را تغییر دهیم؟

فروش اکسسوری نقره برای مو

رنگ بدلیجات یکی از مهم‌ترین فاکتورهای زیبایی آن‌ها است که باعث محبوبیتشان در بین افراد می‌شود. اما گاهی اوقات به دلیل استفاده مداوم و نگهداری نامناسب شاهد تغییر رنگ نقره و بدلیجات این‌چنینی هستیم؛ به طوری که این تغییر تمام جلوه و زیبایی آن‌هارا می‌گیرد. در این بخش سعی کرده‌ایم در مورد علت تغییر رنگ نقره، جلوگیری از سیاه شدن بدلیجات و روش صحیح تمیز کردن بدلیجات سیاه شده توضیحاتی ارائه کنیم.

 

علت سیاه شدن نقره و بدلیجات چیست؟

واکنش با فلزات دیگر و آب: یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث کدرشدن بدلیجات (به خصوص بدلیجاتی که قدیمی‌تر هستند) می‌شود اکسیدشدن با اکسیژن و تماس با سایر مواد است. نقره در تماس با مواد شیمیایی، آب، اکسیژن یا حتی تعرق بدن انسان واکنش می‌دهد. این واکنش در طولانی مدت منجر به تغییر رنگ بدلیجات یا اصطلاحا سیاه شدن آن‌ها می‌شود.

اکسیداسیون: همان‌طور که در قسمت بالا گفتیم نقره با اکسیژن هوا واکنش می‌دهد. نتیجه ظاهری این واکنش تغییر رنگ است. به عنوان مثال سقف مقبره سعدی از نقره ساخته شده‌ است در صورتی که رنگ آن نقره‌ای نیست و به رنگ سبز در آمده. در واقع این اکسیداسیون است که باعث سبزشدن سقف مقبره شده. خوب است بدانید که اکسیداسیون در بدلیجات نقره به معنای واکنش آن با هوا و اکسیژن موجود در محیط است. این واکنش باعث تشکیل لایه‌ای از اکسید بر سطح نقره می‌شود که در نهایت آن را سیاه می‌کند.

عوامل محیطی: عوامل محیطی مثل تابش نور خورشید، افزایش یا کاهش رطوبت، تغییرات دمایی و … هم می‌توانند باعث سیاه شدن بدلیجات شوند. علاوه بر این‌ها عوامل دیگری مانند آلودگی‌های شهری هم بر تسریع این فرایند تاثر می‌گذارد. اما چون تاثیر آلودگی شهری بر زیورآلات بسیار ناچیز است معمولا این مورد را در بین مهم‌ترین عوامل سیاه شدن نقره و بدلیجات قرار نمی‌دهند.

عوامل شیمیایی: مواد شیمیایی مانند عطر، لوسیون، اسپری‌ها، صابون و مواد شوینده ممکن است باعث این اتفاق شوند. به عنوان مثال کربنات‌هایی که در مواد شوینده مثل شیشه پاک‌کن‌ها وجود دارد یا آمونیاکی که در لوازم آرایشی یافت می‌شود در صورت تماس مداوم با بدلیجات نقره و استیل می‌تواند باعث تغییر رنگ آن‌ها شود.

 

علت سیاه شدن نقره

 

۶ روش جلوگیری از سیاه شدن نقره و استیل

تقریبا زمان زیادی طول می‌کشد تا بدلیجات نقره و استیل تغییر رنگ داده یا سیاه شوند. اما در بعضی اوقات ممکن است زیورآلات شما زودتر از حالت طبیعی سیاه یا کدر شوند. این موضوع به خاطر عدم رعایت بعضی نکات و  بی‌توجهی به روش‌های نگهداری از نقره اتفاق می‌افتد. استفاده از نکات پایین به شما کمک می‌کند تا بدلیجات براق و تمیزی داشته باشید:

❌ جلوگیری از تماس با مواد شیمیایی: سعی کنید زیورآلات نقره‌ای خود را از تماس مستقیم با مواد شیمیایی مانند عطر، لوسیون، اسپری‌ها، صابون و مواد شوینده دور نگه دارید. این مواد می‌توانند باعث اکسیداسیون و تغییر رنگ آن‌ها شوند.

❌ عدم تماس با آب: بعضی از بدلیجات نقره‌ای می‌توانند در برابر آب حساس باشند. قبل از ورود به دستشویی، استحمام، شستن دست‌ها یا کارهایی که نیازمند تماس با آب هستند زیورآلات خود را در بیاوردید. به طور کلی سعی کنید تا جای ممکن آن‌ها را در محیطی خشک و تمیز نگه دارید.

❌ اندازه‌گیری pH آب: اگر قصد استفاده از آب برای شستن زیورآلات نقره را دارید، بهتر است pH آب را اندازه‌گیری کنید. pH آب نباید خیلی اسیدی یا قلیایی باشد زیرا می‌تواند باعث تغییر رنگ زیورآلات شود. آب با pH نزدیک به ۷ به عنوان آب نرم شناخته می‌شود و برای این کار مناسب است. رعایت این نکته به افرادی که در حوزه تعمیرات نقره و زیورآلات فعالیت می‌کنند توصیه می‌شود.

❌ تمیزکردن بدلیجات: تمیز نکردن مداوم نقره باعث سیاه شدن آن خواهد شد حتی اگر با مواد شیمیایی تماس مستقیم نداشته باشند. تعرق، رطوبت و اسیدیته طبیعی پوست می‌تواند باعث تغییر رنگ زودتر زیورآلات شود. بنابراین بهتر است بدلیجات خود را بعد از استفاده و تماس مستقیم با پوست، پاک کرده یا شستشو دهید و با این کار از تجمع آلودگی و روغن‌های طبیعی بر روی سطح آنها جلوگیری کنید.

❌ نگهداری درست: برای نگهداری زیورآلات نقره‌ای، از جعبه‌ها یا کیسه‌هایی با پوشش محافظ استفاده کنید. این ظروف باید ضدآب و دارای درب مناسب باشند تا مانع از ورود گردوغبار، نور و … شوند.

 

سفید کردن انگشتر نقره

 

روش‌های تغییر رنگ بدلیجات

منظور از تغییر رنگ بدلیجات در واقع براق‌کردن آن‌ها و از بین بردن لکه‌های سیاه روی‌ آن‌ها (به کمک یکی از روش‌های خانگی یا کارگاهی است). روش‌هایی برای براق کردن بدلیجات مختلف از جمله استیل و نقره وجود دارد که عموما نتیجه‌بخش بوده‌اند. از این روش‌های ساده با عنوان روش‌های خانگی تغییر رنگ بدلیجات هم یاد می‌شود.

 

۵ روش برای تمیزکردن بدلیجات استیل

مهم است که در هنگام تمیزکردن بدلیجات استیل از مواد نرم استفاده کنید تا از خراش‌ها و آسیب به سطح آن جلوگیری کنید. همچنین توصیه می‌شود قبل از استفاده از هر کدام از این روش‌ها، دستورالعمل تولیدکننده را مطالعه کنید و به دقت از آن پیروی کنید تا بدلیجات استیل شما به درستی تمیز شوند و براقی‌ات آن برای مدت زمان بیشتری حفظ شود.

✔️ استفاده از آب گرم و صابون: برای شروع، بدلیجات را با آب گرم و صابون نرم بشویید. برای این کار از یک پارچه نرم و خیس استفاده کنید و به آرامی سطح بدلیجات را پاک کنید. مواد شیمیایی خشن و ابزارهای تمیزکاری سخت ممکن است به سطح استیل آسیب برسانند بنابراین هرگز (حتی برای یک‌بار هم) از آن‌ها استفاده نکنید.

✔️ استفاده از محلول شستشوی مناسب: برای تمیز کردن بدلیجات استیل می‌توانید از یک محلول شستشوی مناسب استفاده کنید. این محلول‌ها معمولا در بازار وجود دارند.

✔️ خشک کردن صحیح: پس از شستشو، بدلیجات را به‌طور کامل خشک کنید. از یک پارچه تمیز و نرم برای این کار استفاده کنید.

✔️ استفاده از پولیشر استیل: در صورت ایجاد لکه‌های سطحی بر روی بدلیجات استیل می‌توانید از پولیشر استیل استفاده کنید. این محصولات معمولا در بازار موجود هستند و می‌توانند لکه‌ها و خراش‌های سطحی را از بین برده و سطح انگشتر، دستبند و … را صیقلی کنند.

 

عکس از انگشتر نقره با نگین قرمز

 

بهترین روش‌ها برای تمیز کردن نقره

✔️ استفاده از حلال‌های خاص: حلال‌هایی مانند آب اکسیژنه، آمونیاک، الکل ایزوپروپیلیک و مواد شیمیایی قابل استفاده برای تمیزکاری نقره هستند. این حلال‌ها خاصیت ضد اکسیداسیون دارند بنابراین مانع از کدر ماندن رنگ بدلیجات می‌شوند.

✔️ استفاده از پاست نقره‌: پاست نقره‌پاک یکی از محصولات متداول برای تمیزکاری و از بین بردن آلودگی‌های سطحی بدلیجات نقره است. این پاست شامل مواد شیمیایی خاصی است که باعث تمیزکاری و  از بین بردن لکه‌ها و براق‌شدن دوباره نقره می‌شود.

✔️ استفاده از سدیم بی‌کربنات: سدیم بی‌کربنات (سودا) یک ماده خانگی متداول برای تمیزکاری نقره است. با ترکیب سودا با آب گرم می‌توانید نقره را تمیز کنید و آلودگی‌ها و لکه‌های سطحی را از بین ببرید. فقط توجه داشته باشید که باید پس از استفاده، نقره را کاملا شستشو دهید تا اثرات مواد شیمیایی کاملا از بین برود.

✔️ استفاده از پاک کننده‌های خانگی: برخی پاک‌کننده‌های خانگی مانند سرکه سفید، آب لیمو، خمیر دندان و … برای سفیدکردن نقره کاربرد دارند. روش استفاده از هر یک از این مواد را می‌توانید در صفحه روش‌های خانگی نگهداری نقره مطالعه کنید.

 

سفید کردن گوشواره نقره

روش‌های کاربردی برای تغییر رنگ دائمی نقره

روش‌هایی که در قسمت‌های قبلی گفتیم همگی برای تمیزکردن یا تغییر رنگ موقت بدلیجات بود. اما اگر قصد دارید رنگ بدلیجات خود را به صورت دائمی تغییر دهید می‌تواند یکی از روش‌های زیر را استفاده کنید.

✔️ استفاده از رنگ‌های اسپری: با استفاده از رنگ‌های اسپری مخصوص فلزات می‌توانید رنگ بدلیجات نقره را تغییر دهید. برای این کار لازم است قبل از اسپری‌کردن رنگ اطمینان حاصل کنید که سطح بدلیجات تمیز و خشک هستند. لازم به ذکر است این کار باید در فضای باز یا محیط‌هایی که تهویه خوبی دارند انجام شود. 

✔️ استفاده از رنگ‌های نقره‌ای: رنگ‌های نقره‌ای خاصی وجود دارند که برای استفاده بر روی فلزات مناسب هستند. می‌توانید از این رنگ‌ها استفاده کنید تا رنگ بدلیجات نقره را تغییر داده و آنها را به ظاهری جدید برسانید. 

آبکاری: با استفاده از آبکاری می‌توان یک لایه رنگ دائمی بر روی نقره ایجاد کرد. در این روش از رنگ‌های مختلفی مانند طلا، روزگلد، رودیوم و … استفاده می‌شود تا به سطح نقره یک روکش رنگی بدهد. این روش توسط کارگاه‌های طلافروشی و جواهرسازی انجام می‌شود و انجام آن در خانه امکان‌پذیر نیست. اگر تمایل دارید در مورد آبکاری نقره و بدلیجات اطلاعات بیشتری کسب کنید می‌توانید به صفحه انواع بدلیجات با روکش نقره و استیل مراجعه کنید.

رنگرزی الکتروشیمیایی: در این روش، با استفاده از تکنیک‌های مختلف شیمیایی (مثل الکتروفورز) رنگ دائمی بر روی نقره تشکیل می‌شود. با اعمال جریان الکتریکی به حمامی شامل حلال و رنگ‌دهنده، روکش رنگی دائمی بر روی سطح نقره شکل می‌گیرد.

پوشش‌دهی پلاسما: در این روش، با استفاده از پلاسما و ایجاد یک لایه نازک بر روی سطح نقره رنگ دائمی به نقره اعمال می‌شود. پوشش‌دهی پلاسما می‌تواند رنگ و جلوه‌های مختلفی را به نقره بدهد.

 

اگر قصد خرید بدلیجات نقره را دارید

تقریبا تمام بدلیجات به مرور زمان دچار تغییر رنگ (هر چند ناچیز) می‌شوند. این موضوع بستگی به جنس نقره‌جات هم دارد. هرچقدر کیفیت بدلیجات بالاتر باشد یا به عبارتی عیار نقره بالا باشد طول عمر بیشتری خواهد داشت ،بهترین عیار نقره ۹۲۵ است که با نام نقره استرلینگ شناخته می‌شود.  فروشگاه کوبیک واردکننده انواع بدلیجات با عیار های بالا است. چنانچه شما هم قصد خرید حلقه ست، دستبنند، گردنبند و … را دارید می‌توانید با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *